Delegowanie długoterminowe – firmy muszą już liczyć miesiące pracy za granicą.
Delegowanie długoterminowe
Obowiązujące od 30 lipca zmiany w przepisach o delegowaniu pracowników wprowadziły m.in. pojęcie tzw. oddelegowania długoterminowego. Oznacza ono, że w przypadku gdy czas trwania delegowania przekracza 12 miesięcy (lub 18 miesięcy po złożeniu przez umotywowanego powiadomienia w kraju przyjmującym), należy zagwarantować swoim pracownikom wszystkie warunki zatrudnienia obowiązujące w kraju przyjmującym, wyjątkiem są przepisy proceduralne i formalne oraz warunki dotyczące zawarcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym klauzule o zakazie konkurencji po zawarciu umowy, a także przepisy dotyczące zakładowego systemu emerytalnego. Rozszerzenie zakresu stosowania warunków pracy ma istotne znacznie zwłaszcza w krajach, gdzie obowiązują branżowe układy zbiorowe m.in. w Niemczech, Francji czy Holandii.
Jak liczyć delegowanie długoterminowe
W delegowania długoterminowego wprowadzone zostało rozwiązanie w sprawie obliczania długości okresu zatrudnienia, które przewiduje sumowanie okresów delegowania, w przypadku, gdy pracodawca zastąpi jednego pracownika innym, który wykonuje tę samą pracę w tym samym miejscu, czas zatrudnienia tych dwóch osób zostanie zsumowany. Ma to na celu przeciwdziałanie nadużyciom. Warto w tym miejscu podkreślić, iż zarówno pojęcie tej samej pracy jak i miejsca świadczenia pracy jest każdorazowo definiowane przez przepisy krajowe. W tym kontekście należy odnieść się do przepisów przejściowych dotyczącego długoterminowych delegowań. Nowe przepisy mają być stosowane dopiero od dnia ich wejścia w życie, ale do celów obliczania okresu zatrudnienia będą liczone okresy poprzedzające tę datę. Dla wielu pracodawców, którzy już od wielu lat delegują pracowników do pracy w danym kraju np. w Niemczech, może to oznaczać, że od dnia wejścia w życie ustawy – jak wykazano powyżej – stosunek pracy będzie podlegał niemieckiemu prawu pracy.
Niemcy liczą inaczej
W zależności od kraju członkowskiego zasady liczenia okresów delegowania długoterminowego mogą się od siebie różnić. Szczególnie rozbudowany system liczenia okresu delegowania długoterminowego przewidziany jest w niemieckich przepisach dotyczących delegowania pracowników. Sposób obliczania okresu zatrudnienia w Niemczech zależy bowiem od podstawy, na jakiej odbywa się zatrudnienie w Niemczech. Pierwszym przykładem jest liczenie okresów pobytu poszczególnych pracowników delegowanych, którzy zostali wysłani do pracy w Niemczech w ramach zawartej przez ich pracodawcę umowy z niemieckim klientem. Drugą sytuacją gdzie może wystąpić delegowanie długoterminowe jest okoliczność gdy pracownik jest czasowo oddelegowany do pracy w przedsiębiorstwie w Niemczech, które jest przedsiębiorstwem powiązanym z polską firmą. Z trzecią sytuacją mamy do czynienia gdy pracownik jest delegowany do niemieckiego pracodawcy użytkownika.
Jeśli pracownik jest zatrudniony w Niemczech w ramach wyżej wymienionych przypadków, a zatrudnienie zostało tymczasowo przerwane, zastosowanie mają następujące przepisy: Przerwa w zatrudnieniu nie jest traktowana w Niemczech jako zakończenie stosunku pracy. Obliczanie okresu zatrudnienia nie rozpoczyna się zatem od początku, jeśli zatrudnienie jest kontynuowane.
Zasadniczo czas, w którym pracownik nie pracuje z powodu przerwy w pracy, jest również wliczany przy określaniu okresu zatrudnienia.
Zastępowanie pracowników
Jeżeli pracodawca zastępuje pracownika czasowo zatrudnionego w Niemczech innym pracownikiem, okresy zatrudnienia mogą być sumowane. Sumowanie będzie miało miejsce gdy pracownik zastępujący wykonują
- tą samą pracę
- w tym samym miejscu
Pracownicy wykonują „tę samą pracę”, jeżeli wykonują zasadniczo te same zadania i np. praca jest wykonywana w ramach tych samych umów o świadczenie usług lub o dzieło. Natomiast warunek pracy w tym samym miejscu jest spełniony m.in gdy pracownicy pracują pod tym samym adresem lub w bezpośrednim sąsiedztwie tego samego adresu lub pracownicy pracują na podstawie tych samych umów o świadczenie usług lub o pracę i pracują pod adresami wskazanymi w tych umowach o świadczenie usług lub o pracę.